Fransa ve Hollanda Avrupa’yı sallıyor

Cihat Kaymas Ekonomist | 26 Nisan 2012 | Güncel

PAZARTESİ günü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladık.

Herkesin Bayramı Kutlu Olsun.

Türkiye Büyük Millet Meclisi' nin açılışının 92. yılı nedeniyle yurtiçinde piyasalar kapalıydı. İMKB' nin kapalı olduğu pazartesi günü, dışarıda negatif hareketler gerçekleşti. Almanya' da ve Euro bölgesinde beklentilerin altında kalan ve son üç yılın en düşük seviyelerine gelen imalât sanayi PMI verileri ile birlikte Avrupa borsaları da son üç haftanın en düşük seviyelerine kadar geriledi.

Fransa' daki Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerinde tasarruf tedbirlerine karşı çıkan Hollande' nin, Sarkozy'nin önünde yer alması ve AAA kredi notuna sahip Hollanda'da ise başbakanın açıklanan tasarruf tedbirlerine gerekli desteği alamaması sonucu istifasını sunması, Avrupa'nın hâlihazırdaki ekonomik krizlerine siyasi belirsizlik riskleri ekledi ve yatırımcıların tedirgin olmasına neden oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody' s, Hollanda' da tasarruf tedbirleri üzerinde anlaşma sağlanamaması sonrasında iktidardaki koalisyon hükümetinin dağılması durumunda, ülkenin kredi notunun aşağı yönlü baskılanacağını açıkladı.

ABD borsaları da Avrupa' daki siyasi karışıklığın mevcut borç krizine ilişkin alınacak ekonomik önlemlerin hayata geçirilmesini zorlaştıracağı kaygıları ile pazartesi günü ortalama % 0.85 düştü.

Salı günü Asya borsalarında karışık bir tablo izlenirken, Hindistan % 0.40 oranında yukarıda, diğer borsalar ise ortalama % 0.80 oranında aşağıda işlem gördü. Avrupa borsalarının ise alıcılı açılması belirsizliği biraz olsun etkilemiş oldu. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde Cuma günü 3 baz puan düşerek % 9.47' den kapanan gösterge tahvilin faizi, Salı günü % 9.50-% 9.56 bandından geçti.

ABD' de bugün Apple, 2Ç12 bilançosunu açıklayacak. S&P500 ve Nasdaq Endeksleri üzerinde ağırlığı yüksek olan Apple'ın bilanço açıklama saati belli değil; hisse başına kâr beklentisi ise 10,0 $ (önceki 6.40 $).

İMKB-100 Endeksi dünü hafif satıcılı açılara,k birinci seansı 155 puan ekside 59967 puandan kapattı. Endeksin şirketlerin temettü dağıtımın zorunluluğu haberleri ile birlikte temettü beklentisi olan hisselerin tavan yapmalarına rağmen, halen 60000 seviyesinin üzerinde kalamaması ve buralarda zorlanması piyasaları tedirgin ediyor.

Euro/Dolar paritesi 1,3170 seviyelerinde yatay işlem görürken, Brent Petrol fiyatı ise tekrar 118,50 seviyelerine kadar yükseldi. Altın Ons fiyatı 1635 Dolar ile yatay seviyelerinde, Euro/TL paritesi 2.3570, Dolar/TL paritesi 1.7900 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.