Şimdide sıra İspanya’da

Cihat Kaymas Ekonomist | 02 Mayıs 2012 | Güncel

GEÇTİĞİMİZ haftayı yurtdışı piyasaları izleyerek dar bir bant içinde tamamlayan yurtiçi piyasalarda sakin bir seyrin olduğunu söylemek mümkün. İçeride Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar bundan sonraki yol haritası için yakından takip edilirken yurtdışında gözler İspanya başta olmak üzere Avrupa Birliği(AB) ülkelerinden gelecek haberlerde oldu.

Geçen Çarşamba günü kredi derecelendirme şirketi S&P İspanya'nın uzun vadeli A olan kredi notunu iki basamak birden indirerek BBB ye düşürdüğünü bildirdi. S&P yaptığı not indirimine yönelik açıklamasında ülkenin ekonomisindeki kötü gidişin hükümetler tarafından bankalara yeterince destek verilmesinin önüne geçtiğini ve kamu borcunun giderek artacağı beklentisi olduğunu belirtti.Bu kararın alınmasında İspanya iki hafta önce gelen ve mart sonu itibariyle yüzde 24.4 e çıkan işsizlik oranlarının ve ülke ekonomisinin kötüleşen 2012 beklentilerinin olduğunu da eklemek gerek.

Piyasalar tarafında not indiriminin etkisi geçici olarak hissedilirken krizin başlangıç noktasına göre bakıldığında sorunların Avrupa'nın tamamından çok ülke ülke özelleştiğini görmek mümkün. İspanya ve İtalya kötü giden ekonomik sonuçları ve yüksek oranda borç yükleri ile şuanda piyasalarda en çok konuşulan AB ülkeleri. Not indirimlerinin ardından bu ülkelerin bankalarına yönelik not indirimlerinin ilerleyen günlerde görebiliriz.

Yurtiçine baktığımızda AB den gelen haberlere göre sakin bir seyrin varlığından bahsetmemiz mümkün.IMKB 100 endeksi psikolojik destek konumunda görülen 59.800-60.000 seviyesinin hemen üzerinde 60.596 puandan geçtiğimiz haftayı kapattı.Gösterge faiz cephesinde MB tarafından istisnai gün uygulamalarının maliyet kanalıyla faiz üzerinde etkili olduğunu görmekteyiz,bu doğrultuda haftayı 9,36 seviyelerinden kapatan faiz tarafında volatilitenin daha az olduğunu söylebiliriz. Dolar/TL yükselen EUR/USD paritenin de etkisiyle1.75 seviyelerine kadar geriledi.Altının ons fiyatı doların uluslararası piyasalarda değer kazanmasının da etkisiyle haftayı 1.662 dolar seviyelerinden tamamladı.Özellikle Ortadoğu da devam eden gerilimin etkisi ile geçtiğimiz günlerde 128 dolar seviyelerinin görüldüğü Brent tipi petrolde ülkelere ilişkin son dönemde büyüme tahminlerinin düşürülmesinin ardında kar realizasyonlarının yaşandığını gördük,geçtiğimiz hafta içinde 117 dolar desteğine kadar gerilediğini ve ardından haftayı 119 dolar seviyelerinden kapatan petrol fiyatındaki gelişmeler özellikle bizim gibi yüksek oranda cari açık veren ülkelere yatırım yapanlar tarafından yakından takip edilmekte.

Gelecek günlerde AB den gelecek haberlerin ve ABD den gelecek ekonomik verilerin öncülüğünde yurtdışı gelişmelerin yurtiçi piyasalar üzerinde etkili olacağını düşünmekteyim.Bol kazançlı bir hafta dilerim...