Avrupa seçimleri

Cihat Kaymas Ekonomist | 09 Mayıs 2012 | Güncel

GEÇTİĞİMİZ hafta sonu Avrupa' da yaşanan yoğun seçim süreci, piyasalar tarafından yakından takip edildi. Olumsuz fiyatlamanın duracağı belli seviyelere de gelinmesi gerekiyordu bu bir vesile olmuş olabilir. Negatif algılamanın nerde biteceğini tespit etmek kısa vadede zor görünse de, İMKB' nin 58.400-58.800 bandında boşluk yapması yatırım fırsatları yaratmış olarak algılanabilir. İşlem hacmindeki gerileme sürerse, düşüş trendinde belli bir zayıflama sözkonusu olacak ve alım için fırsat yaratacaktır.

Yunanistan seçimlerinin sonuçlanması oldukça karışık siyasi belirsizlik yarattı ve bu hafta boyunca hükümet kurulma süreci piyasaların seyrini yakından etkileyecek. Tahminime göre de, en kısa zamanda tekrar bir erken seçim gündeme gelecektir. Fransa' da da, Cumhurbaşkanı değişti. Sağcı, statükocu ve devletçi bir Cumhurbaşkanı gitti, yerine solcu, statükocu ve devletçi bir lider geldi. Fransa' da, her ne kadar görüşleri piyasa dostu olmayan bir lider seçilmiş olsa da belirsizliğin sona ermesi oldukça önemliydi. Görüşmeler ve programlar sırasında Hollande' nin Fransa' yı ve AB krizini daha kötüye götürecek adımlardan uzak duracağını tahmin ediyorum. Zaten, Hollande' ın seçimlerin ardından verdiği ilk ekonomik mesajı "Kemer sıkma kaçınılmaz değil" şeklinde oldu. Fransa' nın yeni Cumhurbaşkanı Hollande' ın kemer gevşetmeye dayalı ekonomik programından taviz verme sinyallerinin nedeni, daha ilk gün Almanya tarafından kırmızı kart görmesi oldu diyebiliriz.

ABD tarafında piyasalar bu hafta Bernanke' nin Perşembe günü yapacağı konuşmaya odaklanacak. ABD' den gelen veriler 2011' de yaşanan hızlı toparlanma sürecinin sonuna yaklaşıldığını ve yeni bir desteğe ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Bu konuda FED' in 20 Haziran toplantısı önemli olacak. Bu toplantıya kadar Bernanke' nin vereceği mesajlar piyasalarda önemli fiyatlama değişikliklerine neden olabilir.

İçerde ise, İMKB-100 Endeksi, pazartesi günü, 200 günlük (ağırlıklı) Hareketli ortalamasının geçtiği 57.850 seviyesinin 200 puan üzerine kadar geriledi, ancak günü "kritik" 58.350 seviyesinin üzerinde 58.809 seviyesinde % 0.35 değer kaybıyla tamamladı. İşlem hacmi Londra piyasalarının da, kapalı olmasının etkisiyle belirgin ölçüde azalarak 1.582 mn TL seviyelerinde gerçekleşti. Yurt içi piyasalarının kapanmasının ardından, yurt dışı piyasalar bir miktar daha yükseliş kaydetti. Bu gelişmelerin ardında İMKB-100 Endeksi salı günü birinci seansa hafif alıcılı başlayarak 59.000 seviyesine kadar artış gösterdi ve birinci seansı 15 puan artarak 58825 seviyesinden kapattı.

Euro/Dolar paritesi Pazartesi 1.30 seviyesinin altına 1.2956 ya kadar geriledi, an itibariyle 1,3020 seviyelerinden işlem görüyor. Brent Petrol fiyatı ise 110,12 seviyelerine kadar geriledi ve Salı günü 112.50 seviyelerinden işlem görüyor. Euro/TL paritesi 2.2980, Dolar/TL paritesi 1.7650 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.