Kritik seviyeler

Cihat Kaymas Ekonomist | 15 Mayıs 2012 | Güncel

İMKB-100 Endeksi geçtiğimiz hafta güçlü destek konumu olarak çalışan 58,000 seviyesinin altında kalarak haftanın ilk gününü %1.73 düşüşle 57853 puandan kapattı. Gün içinde en düşük 57779, en yüksek seviyesi 58906 puan olan oldukça hareketli bir seans gerçekleşti. Teknik olarak henüz bu desteğin kırıldığını teyit edemesek de desteğin zayıflamış olduğu izlenimi veriyor. Bu seviyelerin alım için fırsat seviyeleri olduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor. Haftanın ikinci gününde de, satış baskısı devam etti ve İMKB-100 Endeksi 126 puan değer kaybederek 57727 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Bu arada, kredi derecelendirme kuruluşu Moody' s 26 İtalyan bankasının uzun vadeli borç ve mevduat notlarını 1 ila 4 kademe arasında düşürdü. Moody' s 13 Şubatta İtalya' nın notunu A2' den A3' e indirmiş ve görünümü de negatif olarak belirlemişti. Bu durum İspanya' da bankalara yönelik endişeler ve Yunanistan' da politik belirsizlik, euro bölgesinden çıkacağına yönelik spekülasyonlar Avrupa piyasalarında banka hisseleri öncülüğünde baskı yaratmış oldu.

6 Mayıs seçimlerinin ardından hala bir hükümeti olmayan Yunanistan' daki siyasi kriz, EURO para biriminden çıkış ile sonuçlanabileceği kaygılarıyla global risk iştahının hızla azalttı. Avrupa borsalarının sert satıcılı açıldığı Pazartesi günü, üstüne tuz biber olan TCMB' nin 6 iş günü sonra istisnai gün uygulamasına son vermesi çakıştı. Hatırlanacağı üzere daha önce sıkı para politikası izlenen istisnai gün uygulaması 5 iş günü sürmüştü. İstisnai gün uygulamasından normal güne geçilmesi ile birlikte TCMB' den sağlanan fonlama maliyetinin düşmesi ve paritedeki %0,60 oranındaki geri çekilmeye, Dolar kurunun 1,81 seviyesine %1,4 oranında sıçramasına neden oldu.

Ben yazımı hazırlarken Yunanistan' ın vadesi dolan tahvil anapara ödemesini yapıp yapamayacağı henüz tamamlanmamıştı ve yakın takip ediliyordu. Yorumlar ödemenin sorunsuz yapılacağı yönünde. Yunan siyasi liderleri Cumhurbaşkanı ile bir araya gelecekler ve geleceklerini görüşecekler. Ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel de Euro bölgesi sorunlarını görüşmek üzere biraraya gelecekler.

Euro/Dolar paritesi Pazartesi 1.30 seviyesinin altına inerek 1.2810 larda seyrediyor. Brent Petrol fiyatı ise 111,10 seviyelerinde. Euro/TL paritesi 2.3220, Dolar/TL paritesi 1.8070 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Altında gerileme devam ederken bu seviyeler alım için fırsat olabilir. Ben yazımı hazırlarken Altının onsu 1.560 seviyelerinden işlem görüyordu.