S&P’ ye gözdağı...

Cihat Kaymas Ekonomist | 24 Mayıs 2012 | Güncel

Yunanistan' ın euro bölgesinden çıkacağına ilişkin endişeler ile geçtiğimiz hafta sert kayıpların yaşandığı hisse senetleri piyasalarında pazartesi günü G-8 liderlerinden ve Çin başbakanından gelen büyüme yanlısı açıklamaların etkisiyle tepki alımları gözlendi. AB liderlerinin bugün gerçekleşecek resmi olmayan zirvesi öncesinde gerek kısa pozisyon kapatma amaçlı alımlar, gerekse piyasaları destekleyici açıklamalar gelebileceği beklentisi tepki alımlarında etkili oldu. Avrupa' da merkez ülkelerin borsaları (Almanya, Fransa, İngiltere) %0,50'nin üzerinde değer kazanırken, çevre ülkelerin borsaları (İtalya, İspanya, Portekiz) ise ortalama %0,50 ekside kapandı. USD bazında bakıldığında Avrupa %0,87, ABD %1,66 ve Gelişmekte olan ülkeler ortalama %0,75 yükseldiği halde Türkiye' nin %0,66 oranında gerilemesi dikkat çekti.

İMKB-100 Endeksi haftanın ilk günü zayıf işlem hacmi içinde 550 puan değer kazanmasına rağmen ardından gelen cılız satışlarla 396 puan değer kaybıyla tamamladı. İşlem hacmi haftalık ortalamasının %25 altında kaldı. İMKB-100 hisselerinin %35'i yükselirken, %15'i aynı kaldı ve %50'si de düştü.

Döviz sepeti ve dolar kuru dün, TCMB' nin yine istisnai gün ilan etmesi nedeniyle sabah açılış seviyelerinin altında 2,0830 ve 1,8300 seviyelerinden tamamladı; bugüne de sırasıyla 2,079 ve 1,8228 seviyelerinde başlamasını bekliyorum.

Artan risk iştahına bağlı olarak Euro/Dolar paritesi geçtiğimiz hafta içinde test ettiği 1,2643 seviyesinden 1,2825 seviyesine kadar yükselirken, Cuma günü %1,72'den kapanan ABD 10-yıllık tahvil faiz oranları da %1,76'dan kapandı. Emtia cephesinde ise geçtiğimiz hafta %4,0 gerileyen petrol fiyatları, haftaya %2,0 değer kazanarak 109 dolardan başladı; Brent petrol ise 110.20 seviyelerinde, altın fiyatları 1.592 dolarda yatay kaldı.

Pazartesi günü Almanya' nın başkenti Berlin' de Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile bir araya gelen Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, Çarşamba günü Brüksel' de yapılacak zirvede cumhurbaşkanı François Hollande' ın ortak euro bonolarını, büyüme paketinin bir parçası olarak gündeme getireceğini açıkladı.

Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Türkiye' nin kredi notunun görünümünü 'pozitif'ten 'durağan'a çevirmesiyle ilgili açıklamasının, tamamen ideolojik bulduğunu belirterek, "S&P ile biz her yıl anlaşma yapıyoruz, gerekirse gözden geçirir tek taraflı olarak anlaşmayı iptal ederiz." dedi.