“Mavi borç”, “kırmızı borç”...

Cihat Kaymas Ekonomist | 31 Mayıs 2012 | Güncel

GEÇTİĞİMİZ hafta İMKB-100 Endeksi yüzde 3.73 değer kaybetti; banka hisseleri yüzde 5.13, sanayi hisseleri ise yüzde 3.31 düştü. Haftaya hafif gerileyerek başlayan endeks, salı günü kayıplarını telafi etti ve hem 57 bin seviyesinin hem de cuma kapanışının üzerinde kapandı. Ancak Çarşamba ve Perşembe sırasıyla yüzde 2.36 ve yüzde 1.47 değer kaybeden ve yurt dışından önemli ölçüde negatif yönde ayrışan endeks, cuma günü ise yataya yakın kapandı.

Özetle, endeksin geçtiğimiz haftaki kayıplarının tamamı çarşamba ve perşembe günkü sert düşüşlerinden kaynaklandı. Her iki günde de özellikle VOB' da Endeks kontratlarında ilk üç aracı kurum bazında bakıldığında ortalama 66 bin maliyetli net 24 bin adet "kısa" pozisyon açıldığı gözlendi. Söz konusu açılan "kısa" pozisyon sayısının lira karşılığı 158 milyon liradır. Bu rakam TCMB kayıtlarına göre yabancı yatırımcıların yılbaşından itibaren yaptıkları toplam 757 milyon dolar tutarındaki net alımlarının, yüzde 10'undan fazlasına denk gelmektedir. Kısacası geçtiğimiz haftanın iki gününde İMKB' de son 5 ayda yapılan alımların yüzde 10'undan fazlası kadar bir satış işlemi VOB kanalı ile gerçekleşti.

Bu hafta global piyasaların geçtiğimiz hafta yaşanan tepki alımlarının devamıyla açıldığını görüyoruz. Yunanistan' da hafta sonunda yapılan altı tane seçim anketinin altısında da kurtarma paketi yanlısı Yeni Demokrasi Partisinin önde görünmesi nedeniyle EUR/USD paritesinde işlemler, Cuma'ya göre yüzde 0.42 oranında yükselerek 1.2591 seviyesinden geçiyor. Yeniden gündeme gelen "Mavi Borç" ve "Kırmızı Borç" önerisinin yanısıra "Avrupa Borç İtfa Paktı" önerisi de şu aşamada mevcut borç krizinin çözümünde somut bir ilerleme olarak algılanıyor. Bu gelişmeler ışığında Asya borsalarında ortalama yüzde 0.50 oranında yükselişler olduğu göze çarpıyor. ABD vadelileri yüzde 0.85 artıda seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde cuma günü 1 baz puan yükselerek yüzde 9.53'ten kapanan gösterge tahvilin faizi, salı günü yüzde 9.46- yüzde 9.50 bandından geçiyordu. Paritedeki yükselişe ve döviz sepetindeki gerilemeye bağlı olarak dolar kuru ise haftaya yüzde 0.44 düşüşle 1.8344' ten güne başlıyor.

İMKB-100 Endeksi pazartesi günü ilk seansta, gerisinde kaldığı yurt dışı piyasaların, ikinci seansta üzerinde bir performans gösterdi. Banka hisselerindeki yüzde 0.51'lik eksi ile sanayi hisselerindeki yüzde 0.53' lük artı birbirini götürdü ve endeks günü yatay tamamladı.

Yurt içinde, (PPK toplantısı yapılacak. Ben yazımı hazırlarken henüz gerçekleşmemişti) mayıs ayı Para Politikası Kurulu toplantısında lira cinsi zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tutulma üst limitinin yüzde 40'tan yüzde 50' ye yükseltilmesi sözkonusu olabilir, Ancak, gecelik borç alma, borç verme ve politika faizleri ile lira ve döviz cinsi zorunlu karşılık (ZK) oranlarında bir değişikliğe gidilmesini beklemiyorum.