Enflasyon tek hanelerde

Cihat Kaymas Ekonomist | 06 Haziran 2012 | Güncel

BİR önceki hafta AKBNK satış haberinin olumsuz etkisiyle yurt dışı piyasalardan negatif yönde ayrışan İMKB-100 Endeksi, geçtiğimiz hafta ise TL bazında %1.38 değer kazanarak pozitif yönde ayrıştı. Bir önceki hafta, ABD ve Avrupa borsaları, bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde USD bazında ortalama %1.5 değer kazandığı halde, İMKB %3.5 oranında düşmüştü. Gelişmekte olan ülke borsaları ise yatay kalmıştı. Geçtiğimiz hafta, ABD ve Avrupa borsaları USD bazında sırasıyla, %3.0 ve %4.0 oranında gerilediği halde İMKB-100 Endeksi, temettü ödemelerinden kaynaklanan %0.85 oranındaki negatif etkiye rağmen, haftayı %0.40 oranında değer artışıyla tamamladı. Gelişmekte olan ülke borsaları ise %0.90 düştü.

Özellikle Cuma günü Çin' de, Avrupa' da ve ABD' de açıklanan zayıf ekonomik verilerle birlikte global borsalarda satış baskısı çığ gibi büyüdü. Avrupa' da %3.5'lara, ABD' de %2.5'lara varan değer kayıpları yaşandı. İMKB ise günü %1.0'e yakın artıda tamamladı. Endeksin geçtiğimiz hafta boyunca pozitif yönde ayrışmasında, MSCI endekslerindeki kapsam değişikliği nedeniyle Türkiye'nin endeks ağırlığının artması ve bunun sonucu olarak İMKB' de Endeks ağırlığı yüksek hisselere 100-150 mn Dolar civarında ilâve bir para girişinin olması etkili oldu. Mayıs ayında %17 gerileyen Petrol fiyatlarının, Haziran ayının ilk gününde de %3.0 daha düşmesi ayrıca olumlu etkilerken, zayıf ekonomik verilerin parasal genişleme beklentilerini güçlendirmesi nedeniyle, Altın fiyatları Cuma günü %3.9 yükseldi. ABD 10-yıllık tahvil faiz oranları %1.438 ile son 60 yılın en düşüğüne gerilerken, Almanya 2-yıllık tahvil faiz oranlarında ise eksi seviyeler görüldü.

İMKB-100 Endeksi Pazartesi gününü, en yüksek 55.970 seviyesini test etmesinin ardından günü %0.32 değer artışıyla 55.744'den tamamladı. İşlem hacmi Londra piyasalarının kapalı olmasının da etkisiyle 1.629 mn TL düzeyinde zayıf kaldı. Londra borsası dün de kapalı kalmaya devam etti.

Yurt dışı piyasalarda G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının Salı günü Euro bölgesi borç krizini görüşmek üzere bir telekonferans düzenleyeceği haberinin etkisiyle nispeten olumlu bir seyir izlendi. Avrupa borsaları USD bazında %1,0 oranında yükselirken, ABD borsaları yatay kaldı. Gelişmekte olan ülke borsaları ise Asya borsalarındaki zayıf seyir nedeniyle %1,2 oranında geriledi. Avrupa borsalarında Mart ortasından itibaren %36 oranında gerileyen bankacılık hisseleri Pazartesi günü %3,6 yükseldi.

İMKB de haftanın ilk günü USD bazında %1,0 yükselerek Avrupa borsalarına paralel bir seyir izledi. Açıklanan Mayıs ayı TÜFE enflasyonunun gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma kalemlerindeki sert düşüş nedeniyle, %0,4 olan beklentilerin altında, eksi %0,21 gelmesi bunda etkili oldu. Böylece yıllık TÜFE rakamı 2,9 puan gerileyerek Ekim-2011 tarihinden itibaren görülen en düşük düzey olan %8,28'e indi. Merkez Bankası' nın yıl sonu hedefi ise %6,5 düzeyinde bulunuyor.