Yunanistan seçimini yaptı

Cihat Kaymas Ekonomist | 21 Haziran 2012 | Güncel

İMKB-100 Endeksi, geçtiğimiz hafta TL bazında yüzde 2.04, USD bazında ise yüzde 2.41 yükselerek üçüncü haftayı da hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülke borsalarının üzerinde performans göstererek tamamladı.

Geçtiğimiz haftanın en çok değer kazanan borsası, dolar bazında yüzde 15 yükselen Yunanistan borsası oldu. Hafta sonunda nefeslerin tutularak izlendiği genel seçimleri de kurtarma paketi yanlısı partilerden Yeni Demokrasi Partisi ilk sırayı alarak kazandı. Diğer büyük parti Pasok ise üçüncü sırayı aldı ve iki partinin toplamda ulaştığı 163 milletvekili sayısı ile 300 sandalyeli mecliste koalisyon oluşturma şansını yakalamış olması, bu hafta için global piyasaların bir miktar rahatlamasını sağlayacaktı. Ancak seçimleri kazanan Yeni Demokrasi Partisi'nin kurtarma paketleri karşılığında talep edilen sert ekonomik tedbirlerin yumuşatılması için çalışacağını açıklaması ve Almanya'nın şu aşamada buna karşı çıkması, global borsaların iyimserliğini sınırladı.

Hatırlanacağı üzere bir önceki hafta dünyanın en çok kazandıran borsası dolar bazında yüzde 8.9 yükselen İspanya olmuştu ve o hafta sonunda da, Avrupa ülkeleri maliye bakanlarının İspanya'ya 100 milyar Euro yardım paketi üzerinde anlaştıkları haberi gelmişti. Ancak pazartesi günü olumlu açılan global borsalar, günün devamında İtalya endişelerinin gündeme gelmesi nedeniyle zayıflamış ve Dünya Endeksi günü yüzde 0.40 ekside kapatmıştı.

Bu haftaya da, Yunanistan seçim sonuçlarının iyimserliği ile başlıyoruz. Asya borsaları genelinde yüzde 2.0'ye yakın yükselişler olduğu gözleniyor. Haftaya yüzde 0.94 yükselerek başlayan Sensex Endeksi ise Hindistan Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutma kararının ardından yüzde 0.74 ekside işlem görüdü. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde cuma günü 5 baz puan düşerek yüzde 9.11'den kapanan gösterge tahvilin faizi, haftanın ilk günü yüzde 9.06-9.09 bandından işlem gördü.

Euro/Dolar paritesi 1.2605'den işlem görüyor. Yunanistan'ın 6 Mayıs tarihindeki ilk seçim sonuçları öncesinde 1.3084 seviyesinden işlem gören parite, halen bu seviyenin yüzde 3.0 kadar uzağında bulunuyor.

Son 11 gündür üst üste yükselen İMKB-100 Endeksi, pazartesi günü açılışta yüzde 0.88 daha yükselerek 58.979 seviyesini test etmesine karşın günü yüzde 0.24 değer kaybıyla tamamladı. Son üç işlem gününde direnç işlevi gören 58.500-600 bandını dördüncü işlem gününde de aşamayan endeksin işlem hacmi ise 1.448 mn TL ile haftalık ortalamasının yüzde 10 altında kaldı. GSRAY hisselerinin "Eski", "Yeni" ve "Rüçhan" pazarındaki işlemlerinin toplamı 200 mn TL oldu. Eğer, GSRAY hisselerindeki işlem hacmi olmasaydı, endeksin toplam işlem hacmi haftalık ortalamasının yüzde 25 altında kalacaktı.

Geçtiğimiz hafta İtalya endişelerinin gündeme gelmesi nedeniyle satış baskısı altında kalmıştı. Bu hafta da aynı endişelerin devam ettiğini gözleyeceğiz.