Suriye ve düşürülen uçak...

Cihat Kaymas Ekonomist | 27 Haziran 2012 | Güncel

Başbakan Erdoğan'ın, TBMM'de grup toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye ile yeni bir süreç başlamış oldu. Bundan sonra Suriye' nin yapacağı en ufak sınır ihlali aynı sertlikte cevap bulacak gibi görünüyor. Bu arada kayıp olan iki pilotu arama çalışmaları ise halen devam ediyor. Ayrıca Türkiye' nin 4. madde kapsamında olağanüstü toplanmaya çağırdığı NATO toplantısının sonucu bekleniyor. NATO toplantısının ardından basın açıklaması yapılacak ve çıkacak karar merakla bekleniyor. Pazar günü Ankara' daki tüm büyükelçileri ve askeri ateşeleri Dışişleri Bakanlığı' na davet ederek olayın nasıl gerçekleştiğini anlatan Türkiye, ilk resmi tepkisini Suriye' ye diplomatik bir nota vererek gösterdi. Notada, Türkiye' nin olayla ve kayıp pilotlarla ilgili uluslararası hukuktan kaynaklanan tüm haklarını mahfuz tuttuğu, uçağımızın herhangi bir uyarı olmadan düşürülmesinin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği ve bu saldırının sorumluluğunun tamamen Suriye tarafına ait olduğu bildirildi. Bazı savaş çığırtkanlarına rağmen, Ankara Suriye' nin Türk uçağını düşürmesinin ardından tüm dünya tarafından merakla beklenen politikasını belirledi: Savaş yok ama cezasız kalmaz. Cuma günü hisse senedi piyasalarının fiyatlama fırsatı bulamadığı Suriye haberine, açık olan para piyasalarında ise dolar kuru ilk olarak 1.81'den 1.82'ye %0.55 oranında sıçrayarak tepki vermişti; Pazartesi günü 1.8200 seviyesinin hemen üzerinde başlayan kur Salı günü 1.8181 ler seviyesindeydi. Döviz sepeti, %0.6 yükselişle 2.053'den işlem görüyor. Cuma günü %2.5 yükselen Petrol ve %0.36 değerlenen Altın fiyatları ise yatay seyrediyor.

İMKB-100 Endeksi, geçtiğimiz hafta TL bazında %3.4, Dolar bazında ise %3.5 yükselerek üst üste dördüncü haftayı da gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsalarının üzerinde performans göstererek tamamladı. Moody's tarafından kredi notumuzun bir basamak artırılması ve görünümün de pozitif olarak korunması bunda etkili oldu.

Haftanın ilk günü İMKB-100 Endeksi, ilk seansta üzerinde tutunmayı başardığı 60.000 seviyesinde ikinci seansta tutunamadı ve günü %1.61 değer kaybıyla 59.479 puandan tamamladı. Geçtiğimiz son 16 işlem gününün 15' inde yükselmiş olan endeksin, Suriye ile yaşanan gerginlik atmosferi içinde 17. günde düşüş göstermiş olmasını şu aşamada ciddi bir zayıflık belirtisi olarak görmeyebiliriz. Günün ilk yarısında yurtdışı piyasalara görece oldukça dirençli kalmayı başaran ve 60.000 desteğini güçlü bir şekilde savunan endeks, özellikle günün ikinci yarısından itibaren direncini kaybetti. İspanyol bankalarının kredi notunun Moody's tarafından akşam saatlerinde düşürüleceği beklentisi ve ardından İtalya Bankalar Birliği Başkanının ECB'yi ikincil piyasada İtalyan tahvili almaya çağırması bunda etkili oldu. Salı günü ise birinci senansta İMKB-100 Endeksi 249 puan artarak tekrar 60.000 puanın altında 59728 seviyesinden kapandı.

İspanya' nın bankacılık sektörüne ilişkin Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından daha önce kararlaştırılan 100 milyar Euro tutarındaki kaynak için yardım talebinde bulunması bekleniyor. Bu arada, İtalya' nın en büyük üçüncü bankası SIENNA devlet yardımı istedi. Bu İtalya için de tehlike çanlarının çalmaya başlaması anlamına gelebilir.