Enflasyon beklentilerden iyi geldi

Cihat Kaymas Ekonomist | 04 Temmuz 2012 | Güncel

Dün günün en yakın takip edilen haberi Enflasyon sonuçlarıydı. Haziran ayı TÜFE rakamı %0,9'luk azalış ile beklentilere kıyasla önemli bir olumlu sürprize işaret etti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı verilere göre tüketici fiyatlarında geçen ay görülen gerileme ortalama piyasa beklentisi olan %0,39'u iki kattan fazla aşarak iyi geldi. Ancak aylık gerçekleşmenin beklenti aralığının alt sınırının da aşağısında gerçekleşmesine rağmen yıllık TÜFE' nin artmış olduğunu belirtelim. Yıllık tüketici enflasyonunda baz etkisi nedeni ile kaydedilen 0,6 puanlık artış bizi %8,87 düzeyine getiriyor. Aylık olarak %1,49 gibi önemli bir azalışa imza atan ÜFE' nin de beklentilerden oldukça iyi olduğunu söylememiz mümkün. Piyasa ortalamada %00,9'luk bir artış öngörüyordu. Bu gerçekleşme sonrasında yıllık ÜFE ise bir aylık aranın ardından azalış eğilimine geri dönüyor ve %6,44 ile son 29 ayın en düşük düzeyine geriliyor. Piyasa beklentilerinin de üzerinde olumlu gelen enflasyon verilerinin daha iyi olmasını, düzenlenen tatil turlardaki yüksek fiyatlamalar engelledi. Yaz aylarında bollaşan sebze, meyve fiyatlarının da düşüşte önemli ölçüde olumlu etkisi olduğunu söylememiz gerekir. Fiyatı Haziran ayında en çok düşen tüketici ürünleri, %46.83 fiyat düşüşüyle domates, %39.10 düşüşle taze fasulye, %23.19 düşüşle dolmalık biber, %21.86 düşüşle patlıcan ve yüzde 12.56 düşüşle kabak oldu.

Geçtiğimiz hafta global piyasalardaki kazanımların tamamı, neredeyse sadece Cuma günü yaşanan sert yükselişler sayesinde gerçekleşti. Cuma günü %3.0 yükselen MSCI Dünya Endeksi haftayı %2.5 yükselerek tamamlarken, benzer şekilde Cuma günü %2.5 değer kazanan ABD borsaları, haftayı %2.0 değer artışıyla tamamladı. Avrupa borsaları da Cuma günü Dolar bazında ortalama %4.8 ile son dönemdeki en sert yükselişini sergilerken, haftalık ortalama getirilerini %3.2'ye taşıdı. İMKB-100 Endeksi ise Cuma günü TL bazında %2.8 yükseldi; dolar kurunun %1.7 gerilemesi nedeniyle, Dolar bazındaki yükselişi ise %4.3 oldu.

Piyasaların AB Liderleri Zirvesinden çıkan anlaşmaya Cuma günü bu ölçüde sert tepki vermesinde açık pozisyon kapanışlarının yanı sıra ikinci çeyrek bilançoların kapanış günü olmasının da etkili olduğunu düşünüyorum. İMKB-100 Endeksi negatif yöndeki ayrışmasına haftanın ilk gününde de devam etti. Beklentilerin üzerinde gelen I. çeyrek büyüme verisine ve TİM tarafından açıklanan olumlu Haziran ayı ihracat rakamlarına rağmen Endeks günü, %0.95 değer kaybıyla tamamladı. İMKB-100 Endeksi Salı günü birinci senasını, enflasyonun da iyi gelmesinin etkisiyle, 374 puan artarak 62325 seviyesinden kapattı.

Cuma günü, Dolar endeksi %1.3 geriledi, Parite %1.7 yükseldi, Bakır %4.8, Altın %3.5 ve Petrol %6.0 değer kazandı. Biliyorsunuz petrol fiyatları bir önceki hafta %6.0 gerilemişti. Haftanın ilk günü Parite %0.4, Petrol ise %1.4 aşağıda işlem gördü. Ancak dolar kuru paritedeki gerilemeye rağmen, TL'nin güçlenmesi nedeniyle 1.8020 seviyesinde yatay seyretti. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde Cuma günü 14 baz puan gevşeyen ve %8.47'den kapanan gösterge tahvilin faizi, Pazartesi günü %8.51 -%8.55 bandından geçti.

Avrupa Birliği' nin İran'a petrol ambargosu başladı. Karşılık olarak, İran Parlamentosu' nun, İran' a dönük ekonomik yaptırımlara destek veren ülkelere giden petrol tankerlerinin Hürmüz Boğazı' ndan geçişini engelleyecek nitelikte bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığı duyuruldu.

Bu arada Rumlar artık AB dönem başkanı oldu. Rumların dönem başkanlığına karşı olan Türkiye altı ay boyunca dönem başkanlığı ile ilişkilerini donduracağını açıkladı.