BERNANKE KONUŞACAK...

Cihat Kaymas Ekonomist | 18 Temmuz 2012 | Güncel

İMKB-100 Endeksi son 6 haftayı artıda tamamlamasının ardından geçtiğimiz haftayı %0.19'luk minimal bir kayıpla ekside tamamladı. Bir önceki hafta Dolar bazında yataya yakın ekside kapatan Endeks, Dolar kurunun hafta içinde %0.38 gerilemesi nedeniyle Dolar bazında yükseldi, döviz sepeti bazında ise 7. haftayı da artıda tamamlamayı başardı.

Avrupa borsaları ise, DAX Endeksinin %2.3 değer kazanmasının etkisiyle Nisan-2010 ayından bu yana en uzun kesintisiz yükselişini sergiledi ve %0.7 ile 6. haftayı da peş peşe artıda kapattı. İspanya ve İtalya borsaları ise düştü. Ancak İtalya' nın kredi notunun Moody's tarafından iki kademe birden indirilmesine rağmen, borçlanma maliyetleri geriledi. 10 yıllık tahvil faiz oranları, İtalya ve İspanya' da hafta içinde 15 ve 20 baz puan yükselmelerine rağmen, sırasıyla 23 ve 8 baz puan gevşeyerek haftayı tamamladı.

Bunda finansal kuruluşların ECB' de O/N olarak tuttukları mevduatların 808 milyar Euro' dan, 325 milyar Euro' ya gerilemesinin tahvil piyasalarına fon akışı olarak yansıyacağı beklentisi etkili oldu. Yurtiçinde de gösterge tahvilin faizi geçtiğimiz hafta içinde 7 baz puan gerileyerek, 7. haftayı da düşüşle tamamladı. Bu haftanın gündemine baktığımızda yurtiçinde Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının yurtdışında ise, FED Başkanı Bernanke' nin Salı günü ve bugün Senato ve Kongre' de yapacağı ABD ekonomik görünümüne ilişkin 2012 ilk yarıyıl sunumunun ana başlıklar olduğunu görüyoruz. ABD' de açıklanan zayıf perakende satışlar verisi ve IMF'nin küresel büyüme tahminlerini düşürmesi nedeniyle bugün Bernanke' nin yapacağı konuşma öncesi Fed' in para politikasını gevşeteceğine yönelik beklentiler güçlendi. Diğer yandan Euro bölgesinin kalıcı kurtarma fonu (ESM) üzerindeki belirsizlik devam ediyor. Almanya Anayasa Mahkemesi ESM, Euro bölgesi bütçe kurallarının Alman yasalarına uygun olup olmadığına yönelik olarak 12 Eylül'den önce görüş bildiremeyeceğini açıkladı. Kurtarma fonunun devreye girmekte gecikmesi, İspanya ve İtalya gibi ağır borç yükü altındaki ülkelerin borçlanma maliyetleri üzerinde baskı oluşturuyor. İtalya ve İspanya 10-yıllık tahvil faiz oranları dün sırasıyla 6 ve 17 baz puan yükselerek 6.12 ve 6.80 seviyelerinden kapandı. Bugün de İspanya'nın 12 ve 18 aylık kısa vadeli tahvil ihalesi bulunuyor.

Sonuçları 19 Temmuz saat 14:00' te açıklanacak PPK toplantısında ağırlıklı olarak TL cinsi zorunlu karşılıkların döviz ve altın tutulabilecek üst sınırında artış beklenirken, Ben de, %11 olan faiz koridorunun üst bandında indirim olacağını öngörüyorum. FED' in yapacağı konuşmada ise III. parasal genişlemeye ilişkin ipuçlarının sinyali aranacak.

İMKB-100 Endeksi haftanın ilk gününü oldukça sıkışık bir seyrin ardından, neredeyse hiç değişim göstermeden tamamladı. Banka Endeksi %0.22 oranında sınırlı bir gerileme gösterirken, Sanayi Endeksi ise %0.19 oranında sınırlı bir yükseliş sergiledi. Son dönemde oldukça sıkışık bir seyir izlediği göze çarpan endeksin, teknik açıdan aşağı ya da yukarı yönde sert bir hareket öncesinde olduğunu düşünüyorum.

Aslında benzer bir sıkışmanın küresel borsaların genelinde yaşandığı göze çarpıyor. Genel olarak bakıldığında Dünya Endeksi Pazartesi günü %0.02 gerilerken, gelişmekte olan ülkeler endeksi %0.06 yükseldi. Avrupa borsaları ise, ortalama %0.2 oranında minimal bir yükselişle yedinci haftaya da artıda başlarken, ABD borsaları ise Citibank' ın 2Ç12 kârının beklentilerin üzerine gelmesine rağmen, açıklanan perakende satışlar verisinin beklentilerin altında kalması nedeniyle %0.24 oranında düştü.