Gözler Merkez Bankası’nda

Cihat Kaymas Ekonomist | 01 Ağustos 2012 | Güncel

FED ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) bu hafta, para politikası toplantılarını gerçekleştirecek. Bugün ve yarın açıklanacak kararlar ve uygulanacak para politikaları Avrupayı kurtaracak mı? Hep birlikte göreceğiz. Kısa bir zaman önce, Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa krizinin muhtemelen devam edeceği yolunda bir yorumda bulunmuştu. Eurogroup Başkanı Juncker' in Pazar günü AB üyelerinin, Kurtarma Fonunun ve ECB'nin Euro'yu korumak için en kısa zamanda harekete geçeceğini söylemesi piyasalara olumlu yansımıştı. Yatırımcıların, gerçekleşecek olan FED, Avrupa Merkez Bankası toplantılarında piyasaları kurtarmak için adımlar atılacağı beklentileri arttı. Ayrıca ABD'den geçen hafta gelen olumsuz ekonomik veriler ve Pazartesi günü Japonya' dan gelen olumsuz sanayi üretimi verisi merkez bankalarının harekete geçeceği beklentilerinin artmasına katkıda bulunuyor. Yatırımcılar özellikle FED'in, 1 Ağustos'ta üçüncü niceliksel gevşeme planını ortaya koymasını bekliyor. Asya borsaları AB liderlerinin Euro Bölgesi krizinin çözümü için her şeyi yapmaya hazır olduklarını söylemelerinin ardından yükseldi.

İMKB-100 Endeksi geçtiğimiz haftanın son gününü yüzde 0.83 oranında değer kazancı ile tamamlarken, haftalık bazdaki değer kazancı özellikle Perşembe günü yaşanan sert yükselişle yüzde 4,17 oranında gerçekleşti. Geçtiğimiz haftayı Avrupa ve ABD borsaları da yükseliş ile kaparken, Euro/Dolar paritesi de zayıf tepki hareketi ile 1,2390 seviyesini test etti. İMKB-100 Endeksi, ilk bölümünde dar bantta hareket ederken, günün sonuna doğru güçlenen alımlar ile Pazartesi gününü yüzde 1.02 oranında yükseliş ile 65.032 seviyesinden tamamladı. Haftanın ikinci günü birinci seansta ise Garanti Bankası'nın beklenenden düşük gelen bilançosunun da etkisiyle (718,5 Milyon TL), 141 puan düşerek 64.890 dan kapandı. Endekse teknik olarak baktığımızda, Perşembe günü yaşanan agresif yükseliş sonrasında Cuma gününü de yükseliş ile kapatan Endeksin, son bir yılın zirvesi olan 63.600 seviyesinin üzerinde iki gün üst üste kapanış yaşanması olumlu. Ayrıca kısa vadeli göstergelerden sonra orta vadeli göstergelerin de Al konumuna geçiş yönünde hareket etmesi, Endekste yükseliş hareketinin devamını destekler konumda. Yeni haftada 63.600'ü destek seviyesi olarak izleyeceğiz ve bu seviyenin üzerinde yükseliş hareketinin gücünü korumasını bekliyorum. Yükseliş hareketlerinde 66.300 seviyesi haftalık işlemlerde ilk direnç olarak izlenebilir. Bu bölgenin geçilmesi halinde 67.600 seviyesine kadar yükselişin devamı görülebilir.

ABD borsalarında, ciddi bir değişim görülmedi. Asya piyasalarında ise HSBC, Hitachi ve Panasonic' ten gelen iyi bilançoların etkisiyle ve Merkez Bankalarının harekete geçeceği beklentileriyle yükseliş hareketine devam ediyor. Avrupa borsalarında Avrupa Merkez Bankası' nın tahvil alımı yapacağı beklentileri, piyasalardaki olumlu havanın sürmesini sağlıyor. Piyasalar Haftanın ilk gününü yüzde 1,25-yüzde 2,00 aralığında yükselişlerle kapadı.

Serbest piyasada Dolar/TL, 1.7960, Euro/TL, 2.2060 seviyesinde, Euro/Dolar paritesi 1.2280 seviyelerinde seyrediyor. Spot altının onsu yüzde 0,23 primle 1.622 dolardan işlem görürken, Brent petrolün varili 106.10 dolardan işlem görmekteydi.