Draghi fiyaskosu...

Cihat Kaymas Ekonomist | 08 Ağustos 2012 | Güncel

BİLİYORSUNUZ geçtiğimiz hafta Merkez Bankalarının kararlarının beklendiğini yazmıştım. Fed'in ardından, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası da, parasal koşullarda değişikliğe gitmeyince piyasalar satış baskısı altında kaldı. Hafta içinde ekstra likidite beklentisiyle yükselişe geçen hisse senedi piyasaları, beklentilere paralel Merkez Bankalarından umduğunu bulamadı...

Geçen hafta piyasaları umutlandıran açıklamalar yapan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi'nin toplantı sonrası yaptığı konuşma beklentileri boşa çıkararak piyasalarda güven kaybına neden oldu. Gazeteceilere; sizler açıklamaları doğru anlamamışsınız, dedikten kısa bir süre sonra; pardon, doğru anlamışsınız, açıklaması tutarsızlığın ne derece büyük olduğunu ortaya koydu. Bence bir Merkez Bankası Başkanın açıklamalarında beklenti yaratacak en ufak bir yönlendirme dahi olmamalıdır. Avrupa Merkez Bankası (ECB) yüzde 0,75 olan politika faizini değiştirmedi. Toplantıda yeni bir uzun vadeli fonlama kararı alınmazken, ikincil piyasadan tahvil alımına olanak sağlayan SMP programının kullanımına ilişkin bir karar da çıkmadı. Draghi, sadece standart dışı önlemler alınacağını söyledi, ancak, bu önlemlerin neler olduğu konusunda bilgi vermezken, önümüzdeki haftalarda yeni açıklamalar olacağını belirtti.

İspanya'nın EFSF'ye başvurup başvurmayacağı ve olası Avrupa Merkez Bankası (ECB) müdehaleleri yönündeki haber akışları piyasaların ana gündemini oluşturmaktadır. Sessiz bir şekilde köşede bekleyen Yunanistan tarafında ise, bütçe kesintilerinin yapılmasına karşılık Troyka ile Yunan hükümetinin kredi diliminin Eylül ayında serbest bırakılması yönünde anlaştığına dair duyumlar alındı. Bu arada IMF, Yunanistan'ın borçlarının sürdürülebilir olması için (burası çok önemli) en etkin yolun boçların bir kısmının daha silinmesi olduğunu savundu.

İMKB-100 Endeksi haftanın ilk gününe yükselişle başladı ve 66 bin seviyesini denemesinin ardından, günü yüzde 0.42 değer kazancı ile 2012 yılının en yükseği olan 65 bin 576'dan kapattı. Ancak yurt dışı piyasalardaki yükseliş temposunun özellikle öğleden sonra artmasına karşın, Endeksin ikinci seansta yüzde 0.51 değer kaybetmesi dikkat çekti. Endeks, salı günü birinci seansta ise, 176 puan azalarak 65 bin 399 seviyesinden kapandı.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB)'den gelen açıklamaları Cuma günü daha serinkanlı değerlendiren ve sert yükselen Avrupa borsaları, Pazartesi günü ortalama yüzde 0.60 değer kazanarak son dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD borsaları da gün sonuna doğru artan satışlara rağmen, son üç ayın en yüksek seviyelerinden kapandı. Diğer yandan ECB'nin yarattığı beklentiler ile artan risk iştahı sayesinde haftanın ilk günü Euro/Dolar paritesinin de 1.2444 ile son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştığını gördük, ben yazımı hazırlarken ise işlemler 1.2420'dan geçiyordu. Pazartesi günü 4 baz puan yükselen ve yüzde 7.53'ten kapanan gösterge tahvilin faizi, Salı günü tezgâhüstü piyasada yüzde 7.51-yüzde 7.55 bandında işlem gördü. Dolar kuru ve döviz sepeti ise sırasıyla 1.7875 ve 1.9980 seviyelerinde yatay seyretti.