Petrolün önü açıldı

Cihat Kaymas Ekonomist | 14 Ağustos 2012 | Güncel

GEÇTİĞİMİZ hafta genel olarak yurt dışı piyasalardan daha zayıf bir seyir izleyen İMKB-100 Endeksi, cuma günü kapanışa doğru gelen alımlar sonucu ise olumlu yönde ayrışmaya başlamıştı, hafanın ilk günü de bu yöndeki ayrışmasını korudu. Ancak, Endeksi oluşturan toplam 100 hissenin dün sadece 22 tanesi değer kazandı, yarıdan fazlası ise değer kaybetti. Bankacılık hisselerinin yardımıyla günü yatay tamamlayan Endeksin işlem hacmi ise son üç haftanın en düşüğü olan 1.370 mn TL seviyesinde gerçekleşti.

Yurtdışında, hafta sonunda İsrail Başbakanı' nın, İran' ı halen en büyük güvenlik tehdidi olarak görmeye devam ettiklerini açıklaması nedeniyle, pazartesi günü petrol fiyatları %2.5 oranında yükselerek 115$ seviyesini gördü. Son üç ayın en yüksek seviyesine ulaşan petrol fiyatları gün sonunda ise %1.25'lik değer artışıyla 113$ seviyesinden kapandı. Ben yazımı hazırlarken Brent Petrol 113.90 seviyelerindeydi. Bu gelişmeler sonucu son 10 gün içinde 2 defa zam yapılan akaryakıta önümüzdeki hafta bir zam daha yapılabilir. Küresel hisse senedi piyasalarındaki yükselişte ana neden, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, ECB tarafından önerilen tahvil alım programına karşı çıkmayacağı beklentileri etkili oluyor diyebilirz. Ayrıca Asya' dan, Avrupa' dan ve ABD' den gelen son ekonomik verilerin küresel zayıflama sinyalleri içermesi, önde gelen merkez bankalarının parasal genişleme adımı atma ihtimalini yükseltiyor.

Dün Hazine' nin düzenlediği Ağustos ayının son ihalesi olan 11 Eylül 2013 vadeli kuponsuz tahvil ihracı öncesinde gösterge tahvilin faizi 4 baz puan yükseldi. Yükselişte yabancı kaynaklı satışlar ile yerel bankaların pozisyon kapamalarının etkili olduğunu söyleyebiliriz. TCMB kayıtlarına göre DIBS tarafında yabancıların son 8 haftadır aralıksız olarak yaptıkları alımlar, toplamda 9.5 milyar dolara ulaşmıştı. Geçtiğimiz haftaya ait veriler yarın açıklanacak, ayrıca, bu hafta içinde gösterge tahvil faizi %7.47'den %7.84 seviyesine kadar yükseldiğini gözardı etmeyelim. Döviz cephesinde de hafta başında yabancıların bir miktar TL' den çıktıkları gözlendi ve döviz sepeti %1.0' e yakın yükselerek 2.00 seviyesinin üzerine çıktı. Euro/Dolar paritesi 1.2380 lerde işlem görürken, serbest piyasada Dolar 1.7940, Euro 2.2222 seviyelerindeydi.

İMKB-100' de ise son dokuz haftadır nette alıcı konumunda olan ve toplamda 1.8 milyar dolarlık alım yapan yabancıların, bu cephede de bir miktar satıcı olmaları hiç de şaşırtıcı olmayacaktır. Geçtiğimiz hafta yurtdışı piyasalara görece zayıf kalan ve %0.27 değer kaybeden İMKB' de, bunun ilk işaretleri alınmış olabilir. Yarın açıklanacak TCMB verilerinin bunu teyit edip etmediğini takip edeceğiz. Haftanın ikinci günü birinci seansta kapanışa yaklaştıkça gelen satışlarla İMKB-100 Endeksi 502 puan azaldı ve 64.646 seviyesinden kapandı.