Piyasaların gözü kulağı Jackson Hole’da

Cihat Kaymas Ekonomist | 29 Ağustos 2012 | Güncel

PİYASALARIN gözü kulağı Jackson Hole' de. Toplantı günü yaklaştıkça büyük bankalardan gelen raporlarda Bernanke' den yeni tahvil alımı gelmeyebileceğine yönelik detayların yer alması gerilimi arttırıyor. Buna karşılık FED başkanlarından da, yeni tahvil alımlarına ihtiyaç olduğuna yönelik gelen açıklamalar dikkat çekiyor. FED' in piyasaları rahatlatacak likidite artışı konusunda yapılacak üçüncü parasal  genişleme için net bir açıklama yapmaması ve daha önce iki kez yapılan parasal genişlemelerin  sorunları çözmeye yetmemesi tedirginliği artırıyor. Yapılan parasal genişlemeler neticesinde, sorunların hemen çözülmesi yerine uzun vadeye yayıldığını görüyoruz. Borsalar da, Jackson Hole' de Bernanke ve Draghi' nin vereceği mesajları bekliyor. Bunun öncesinde veri ve haber akışına bağlı volatilite ve işlem hacimleri düşük kalmaya devam ediyor. Haftanın ilk günü İMKB-100 Endeksinde 2012 yılının en düşük işlem hacmi gerçekleşti. Pazartesi günü 66.000 seviyesinin üzerinde tutunamayan İMKB-100 Endeksi Salı günü hafif alıcılı bir açılışın ardından 576 puan artarak 66.518 seviyesinden kapandı. Ben yazımı hazırlarken henüz gelmemiş olan, ABD' de Tüketici Güven Endeksi ve S&P/CaseShiller Konut Fiyat Endeksi gibi önemli iki veri bulunuyor. Ayrıca, Jackson Hole toplantısının öncesinde ABD' de bugün açıklanacak GSYH rakamları da önemli bir veri olacak. Bu verilere ek olarak, önümüzdeki iki işlem günü boyunca İMKB' de işlem gören çok sayıda şirketin mali sonuçları açıklanacak, gelen veriler sonucunda hisse bazlı hareketler yaşanabilir.

Yurtiçinde ithalatçı kurumların dolar talebi Pazartesi günü döviz sepetinin yükselmesine neden olurken, aynı zamanda Euro/Dolar paritesinin de yükselmesi nedeniyle dolar kurundaki hızlı yükseliş bir miktar frenlendi. Ancak, yine de dolar kurunun Pazartesi günü 1.8033 ve Salı günü 1.8044 ile 200 günlük ağırlıklı ortalamasının geçtiği 1.8040 seviyesini zorladığını görüyoruz. Ayrıca döviz sepeti, bayram öncesinden itibaren başlayan aralıksız yükselişinde Pazartesi sekizinci gününü doldurdu ve Salı günü 2.0285 seviyesinde yatay seyretti.

TCMB Başkanı Başçı' nın hafta sonundaki açıklamalarına bağlı olarak gösterge tahvilin faizi ise, 13 baz puan geriledi. Temmuz ayının başından itibaren ayaklarını frenden çekmeye başladıklarını ifade eden Başçı, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini hızla aşağı çektiklerini ve bu sayede kısa vadeli faizlerin düşmesini sağladıklarını belirtti. Yaşanacak bu maliyet düşüşleri ile, kullanılan kredilerin maliyetlerinin de aşağı gelmesini sağlayacaklarını ekledi.

Bu arada altında yaşanan yükselişe değinmeden geçmek istemiyorum. Ünlü yatırımcılar George Soros ve John Paulson' ın vadeli piyasada altın varlıklarını artırmasıyla altında başlayan yükseliş devam ediyor. Spot altının onsu 1,670 doları aşarak son 3,5 ayın zirve seviyesine çıktı. Çeyrek altının fiyatı ise 21 Ağustos tarihinde gördüğü 147,250 TL seviyesinden sonra, 27 Ağustos itibariyle 155,14 TL'ye yükseldi. BDDK' nın, bankaların alım satımını yapabileceği kıymetli madenlere Cumhuriyet altını ve ziynet altınlarının da eklenmesine imkân verecek yönetmelik değişikliğinin, bankaların bu alandaki faaliyetlerini artırırken, kuyumculuk sektörüne etkisinin olumsuz olabileceği değerlendirilmelidir. Bankaların son dönemde altına bu kadar ilgili olmalarının sebebini, vatandaşın yastık altında bulunan altınlarının ekonomiye kazandırılması içindir diye düşünmek istiyorum!