Bu kez Draghi konuştu

Cihat Kaymas Ekonomist | 05 Eylül 2012 | Güncel

CUMA günü bazı endeks ağırlığı yüksek hisselerdeki kapanış fiyatlarının ağırlıklı ortalamalarının yaklaşık %1.0 kadar üzerinde oluşması nedeniyle pazartesi günü endeksin bu durumu dengelemeye çalıştığı gözlemledik. Endeks %0.24 değer kaybetti ve uzun bir aradan sonra ilk kez altta performans gösterdi. 

ABD piyasalarının kapalı olduğu  Pazartesi gününde Çin' de ve Avrupa ülkelerinde açıklanan imalât PMI verilerinin tamamı beklentilerin altında kaldı. Salı günü de aynı verinin ABD' de saat 17:00' de açıklanması bekleniyor. (Ben yazımı hazırlarken henüz gelmemişti.) Avrupa' da son 13 aydır kesintisiz daralan imalât PMI verileri nedeniyle Merkez Bankalarının parasal genişleme adımları atmak zorunda kalacağı beklentisi, hisse senedi piyasalarının yükselmesini sağladı. Avrupa' da saat 16:00' ya kadar %0.7 ekside işlem gören ve günün tek kaybettiren sektörü konumunda olan bankacılık sektörü ise kapanışa doğru gelen alımlarla yatay kapandı. Seansın sonuna doğru gelen alımlarda ise ECB Başkanı Draghi' nin 6 Eylül'deki (Perşembe) faiz toplantısında 3-yıla kadar vadeli devlet tahvilleri alım programı başlatacağı haberleri etkili oldu.

Draghi' nin Avrupa parlamentosu üyelerine yaptığı konuşmadan haber ajanslarına yansıyanlara bakacak olursak, Avrupa Merkez Bankasının, sorunlu ülkelerin kısa vadeli tahvillerinin alımına yönelmek üzere bir planı Perşembe günü yapılacak toplantıda açıklama olasılığına işaret ediyor.

Draghi 'nin verim eğrisinin kısa ucunda yapılacak (3 yıllık vadeye kadar) Avrupa Merkez Bankası alımlarının borcun parasallaştırılması anlamına gelmeyeceğine dair açıklamalarının tutarlılığı bir yana, geçen haftadan bu yana devam eden haber akışı Avrupa para politikası otoritesinin halen atacağı adımlar için geniş bir mutabakatı sağlamakta da zorlandığını gösteriyor. Kısa vadeli sorunlu ülke tahvillerinin alım olasılığının artması Euro' yu dolayısıyla da risk iştahını bugün destekliyor gibi görünüyor. Ancak, sorunlu ülkelerin borç çevrilebilirliği ile ilgili risklerin bu yöntemle tamamen bertaraf edilip edilmeyeceği önemli bir soru işareti. Draghi' nin öncesinde büyük beklenti yarattığı ancak somut bir plan ortaya koyamadığı Ağustos ayındaki Avrupa Merkez Bankası toplantısı ile birlikte verim eğrisinin kısa ucuna işaret ettiğini hatırlıyoruz. Draghi' nin söylediği gibi Avrupa Merkez Bankası tarafından alınacak tahviller yakın zamanda itfa olacak olsa bile Banka 'yı bunları çevirme gibi bir yükle karşı karşıya bırakabilecek. Bu noktada kritik unsurun Avrupa Merkez Bankasının tahvil alımlarının ön şartı olarak öne süreceği anlaşılan yapısal reformlar ve Avrupa Birliği' nin kurtarma fonlarından gelecek desteğin, uzun vadeli borçlanma maliyetlerinde yaratacağı gerileme olacaktır.

Salı günü ise, Moody' s tarafından Avrupa Birliğinin AAA seviyesindeki kredi notu görünümünün "durağan"dan "negatif"e revize edildiği haberleri ile başladık. Moody's açıklamasında AB'nin bütçesinin %45'ini oluşturan Almanya, Fransa, İngiltere ve Hollanda gibi AAA notuna sahip üye ülkelerden Almanya ve Hollanda' nın daha önce görünümlerinin negatif izlemeye alınmış olmasından kaynaklandığını söyledi. Ancak görünüm değişikliğinin Avrupa Merkez Bankası' nın faiz toplantısından iki gün önce ve kısa vadeli devlet tahvilleri alımlarının planlandığı haberlerinin hemen ardından gelmesi biraz düşündürücü oldu. Ancak Moody's haberinin Euro/Usd paritesi üzerinde etkisi olmadı, parite 1.2610 seviyelerinde seyretti. Cuma günü üzerine çıktığı 67.000 seviyesinde tutunmaya çalışan İMKB-100 Endeksi Salı günü birinci seansı 33 puan artarak 67.241 puan seviyesinden kapattı.