Zorunlu karşılıklarda teknik değişiklik

Cihat Kaymas Ekonomist | 12 Eylül 2012 | Güncel

DÜNYA borsalarında,  Almanya Anayasa Mahkemesi'nin Avrupa Kurtarma Fonu hakkındaki kararı  ve yarın açıklanacak olan FED para politikası kurulu kararları bekleniyor olacak. Bu kararlar piyasalar için önemli göstergeler olacak. Almanya'dan gelecek karar piyasaların sıkıştığını zaman sığınacak bir limanın olup olmadığının belirleyecek.

İMKB-100 Endeksi geçtiğimiz hafta ortasından itibaren yurtdışı piyasaların altında performans göstermesinin ardından haftanın ilk gününde %0.45 yükselen sanayi hisseleri öncülüğünde, %0.27 değer kazandı. Salı günü birinci seansta ise sadece 6 puanlık bir gerileme ile 68.115 seviyesinden yatay kapandı. Pazartesi günü açıklanan Temmuz ayı Sanayi Üretimi verisi beklentinin üzerinde gelirken, 2Ç.12 büyüme verisi ise beklentilerin altında kaldı. İç talebin daraldıgını gösteren 2.Ç büyüme rakamları piyasa üzerinde fazla etkili olmadı. Bankacılık sektörünün Temmuz ayı rakamları ilk 7 ay için %12'lik bir kar büyümesini göstererek güven tazeledi. TL sepet 2,0515, Dolar/TL 1,8022 seviyelerinde, Euro/TL  2.3080, Euro/Dolar 1.2800 seviyelerinin hemen aldınde işlem görüyor. Söz konusu verilerin ardından gösterge tahvilin faizi %7.38 ile %7.27 arasında 11 baz puan dalgalanarak, %7,34 bilesik seviyesinde bulunuyor. Açıklanan verilerin önümüzdeki dönemde TCMB' nin uyguladığı faiz koridoru üst bandında bir indirim olasılığını destekler nitelikte gelmesi nedeniyle faiz oranı dün 4 baz puan gevşedi. İtalya ve İspanya 10 yıllık tahvil faiz oranları ise artı ve eksi seviyeler arasında dalgalanmasının ardından günü ortalama 10-12 baz puan yükselişle tamamladı. 

İspanya ve İtalya hükümetlerinin yardım başvurusunda bulunup bulunmayacağı konusundaki belirsizliklere pazartesi günü ayrıca Yunanistan kaynaklı bir belirsizlik daha eklendi

Bu arada Merkez Bankası Zorunlu karşılıklarda teknik değişikliğe gitti.  Buna göre bankalar TL yükümlülükleri için TL cinsinden ve YP yükümlülükleri için ABD doları veya Euro cinsinden tuttukları zorunlu karsılıkları öngörülen oranlarda nakden tesis etmekle yükümlü olacaklar. Daha önceki uygulamada ise, TL zorunlu karsılıkların tamamı ile YP karsılıların 3 puanlık kısmı belirli süreler itibarıyla ortalama olarak tesis edilebiliyordu. Bu yeni uygulamanın bankaların günlük likidite yönetimindeki esnekligini bir miktar engelleyeceğini söyleyebiliriz. Bu degisiklik Merkez Bankası'nın döviz rezervleri açısından olumlu görülse de bankaların likidite esnekligindeki  sınırlı daralma yine bankaların kredi ve mevduat fiyatlamalarında asagı yönlü hareket etme imkanlarını bir miktar engelleyebilir.