Kritik haftanın ardından

Cihat Kaymas Ekonomist | 19 Eylül 2012 | Güncel

GEÇTİĞİMİZ kritik haftanın ardından İMKB-100 Endeksi diğer piyasalara paralel bir görüntü sergiledi. Geçen haftayı bir gün hariç 68.000-68.500 seviyeleri arasına sıkışarak geçiren Endeksin, bu hafta başında aynı işlem bandını koruyup koruyamayacağını takip ediyor olacağız. Endeks haftanın ilk gününü %0.13 değer kaybıyla 68.092 seviyesinden kapattı. İMKB-100 Endeksi geçtiğimiz hafta %0.36 değer kazanırken, yılbaşından itibaren İMKB' yi taşıyan Bankacılık Endeksi ise %0.8 değer kaybetti.

Çarşamba günü Almanya Anayasa Mahkemesi' nin verdiği piyasaları rahatlatıcı kararın ardından, perşembe günü FED toplantısı öncesinde riskini minimize etmek isteyen yatırımcıların satışları ile sert düşen yurtiçi ve yurtdışı piyasaları, FED' in açıklaması sonrası cuma günü ise aynı ölçüde sert yükseliş gösterdi.. Ancak hemen her endeksin önceki günkü kayıplarını telafi ettiği Cuma günü İMKB-100 Endeksi toparlanmakta oldukça zorlanırken, Bankacılık Endeksi ise %2.3 oranındaki kaybının sadece %1.3'ünü telafi edebildi. Bu nedenle geçtiğimiz hafta İMKB-100, bir önceki hafta olduğu gibi, yine yurt dışı piyasaların gerisinde kaldı.

Son iki haftadır yurtdışı piyasaların oldukça gerisinde kalan İMKB-100 Endeksi, haftanın ilk günü %0.13'lük değer kaybı ile nispeten daha paralel bir seyir izledi. Bankacılık Endeksinin %0.64' lük düşüşle Sanayi Endeksinin altında performans göstermeye devam etmesi dikkat çekti. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB), açıklamaların ardından son beş günde Halkbank ve Türk Telekom hisselerindeki kayıp sırasıyla %5.64 ve %1.9'u buldu.

Önemli merkez bankalarından gelen parasal genişleme adımlarının yarattığı ve desteklediği son yükselişin yavaşlamasına bağlı olarak, küresel piyasalarda sınırlı kâr satışları yaşandı. Avrupa borsaları son 14 ayın, ABD borsaları ise son beş yılın zirvelerinden sırasıyla %0.40 ve %0.35 oranında geriledi. Haftabaşının en dikkat çeken unsuru ise, petrol fiyatlarında kapanışa doğru gelen ve yaklaşık %2.0' lik düşüşe neden olan satışlar oldu. Söz konusu satışlar, ABD' nin stratejik petrol rezervlerini serbest bırakabileceğine dair spekülasyona bağlansa da yetkililer tarafından doğrulanmadı

TCMB' nin Salı günü saat 14:00' da açıklayacağı Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının sonuçları piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Merkez Bankası' nın geçtiğimiz ay gerçekleştirilen toplantısında yıl sonuna doğru faiz indirimine gideceğinin sinyallerini vermesinin ardından, bu toplantıda faiz koridorunun üst bandında indirime gitmesi kesin görünüyor.