Merkez Bankası’nın başkanı Kocaeli’deydi

Cihat Kaymas Ekonomist | 26 Eylül 2012 | Güncel

GEÇTİĞİMİZ cuma günü, T.C. Merkez Bankası Başkanı Sayın Erdem BAŞÇI, Para Piyasası Kurulu üyelerinin de katılımıyla ilimizi ziyaret etti. Kocaeli Sanayi Odası ve Ticaret Odasının katkılarıyla hazırlanan toplantıda "Para Piyasaları" konulu bir sunum yapan Sayın Başçı oldukça samimi bilgiler verdi. Ben de, bu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçen haftaki yazımda Para Piyasası Kurulunun (PPK) faiz koridorunun üst bandında 100 baz puanlık bir indirime gideceğini beklediğimi bildirmiştim. Ancak PPK tarafından piyasa beklentisinin de ötesinde, üst bantta 150 baz puanlık indirime gidildi. Alt bant değişiklik yapılmadan bırakıldı. TCMB Başkanı Sayın Başçı Alt bantta ve borçlanma faizi olan 5.75 de değişiklik için önemli üç gelişme olmadan yapılmayacağını bildirdi. Birincisi, Enflasyonda meydana gelebilecek olağanüstü sapmalar, ikincisi, yutdışından gelebilecek beklenmedik talep, üçüncüsü de, dünya piyasalarında yaşanabilecek sert dalgalanmalar diye sıraladı. Sayın Başkanın hafta sonu yapılan vergi artışlarından önceden haberi olduğunu düşünmemize neden olan bu ay Enflasyonun yüksek geleceğinin kesin olduğu söylemi, önümüzdeki ay ise daha düşük bir enflasyonun gelmesi ile piyasaların rahatlayacağı mesajını vermesi dikkat çekici gelişmelerdi. Özellikle programın modaratörlüğünü yapan Dünya Gazetesi başyazarı, Sayın Osman Saffet AROLAT' ın başkana ısrarla sorduğu " hükümet üyesi bazı bakanların sizden bilgi almaları çok kolay olmasına rağmen, Basının karşısına geçtiklerinde sanki hiçbir şeyden haberleri yokmuş gibi davranmalarını ben anlamlandıramıyorum" açıklaması Sayın başkanı oldukça rahatsız etmiş göründü. İlimiz için oldukça verimli geçen toplnatı için emeği geçen herkese teşekkür etmemiz gereğini bir kez daha belirtmek istiyorum. 

 Geçiyorum piyaslar analizine, Hafta sonunda vergi artışları sonrasında akaryakıta, otomotive, tapu harcına ve alkollü içeceklere gelen zamlar, enflasyonda yukarı yönlü, büyümede ise aşağı yönlü riskleri artırdı. Ayrıca TÜİK verilerine göre Eylül ayında imalat sanayi kapasite kullanım oranı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %2.2 Düşüşle, %74 seviyesinde gerçekleşti. TCMB Reel Kesim Güven Endeksi ise Mayıs ayından itibaren devam eden gerilemesini sürdürdü ve Eylül ayında 104.5'ten 103.1 seviyesine indi. Bu durum ekonomik yavaşlamanın 3Ç dönemde de devam ettiğine işaret etti.

 İMKB-100 Endeksi bu veriler ışığında haftanın ilk günü %1.01 düşerken, bankacılık ve sanayi sektörü hisselerindeki kayıpların ise dengeli olduğu gözlendi. VAKBN, ın %58.51 hissesinin Hazineye devredileceğinin açıklanması sonucu oluşan belirsizlik ile hisse %3.2 düşerken, ikincil halka arz için düğmeye basıldığı açıklanan HALKB ise %1.3 oranında daha geriledi. Diğer yandan ÖTV artışlarının satışlara negatif yansıyacağı beklentisiyle bazı hisselerindeki değer kayıpları sanayi sektörü hisseleri ile bankacılık sektöründekileri eşlik etti. İMKB-100 Endeksi dün birinci seansta ise, oldukça sığ bir bantta hareket ederek (66.975-67.463) 67.093 seviyesinden kapandı.

 İspanya ve Yunanistan ile ilgili mali yardıma ilişkin beklentilerdeki belirsizliğin yanı sıra Almanya' da beklentilerin altında açıklanan IFO endeksi, yatırımcıların risk iştahı üzerinde baskı oluşturdu. Avrupa ve ABD piyasaları sırasıyla ortalama %0.48 ve %0.23 oranında geriledi. Artı ve eksi seviyeler arasında sıklıkla geçiş yapan Asya borsalarında, hafif negatif eğilim olduğu göze çarptı. ABD vadelileri %0.15 artıda seyrederken, Pazartesi günü gösterge tahvil faiz oranının 9 baz puan yükselerek %7.54 seviyesinden kapanmasının ardından, dün tezgâhüstü piyasada %7.52-%7.56 bandında işlem gördü. Euro/Dolar paritesi 1.2911, Euro/TL paritesi 2.3200, Dolar/TL paritesi ise, 1.7965 seviyelerinden işlem gördü.