Enflasyon yüksek gelecek

Cihat Kaymas Ekonomist | 03 Ekim 2012 | Güncel

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta açıkladığı ve Ekim ayı başında yapılması planlanan doğalgaz zammı beklenirken, haftasonu, benzine gelen 9 kuruşluk sürpriz zam piyasaları şok etti. Zamdan önce 4.74 TL' den satılan benzinin fiyatı 4.83 TL'ye çıktı ve Dünyanın en pahalı benzinini kullanma rekoru ülkemize gelmiş oldu. Hemen ardından doğalgaz ve elektrik zamları açıklandı. Doğalgaza 1 Ekim' den itibaren geçerli olmak üzere 9.8 zam yapılırken, Elektriğin toptan satış birim fiyatı 18.91'den 20.80 liraya çıktı. Geçen haftaki yazımda değindiğim üzere, T.C. Merkez Bankası Başkanı Erdem BAŞÇI' nın da, tahmin ettiği üzere, bugün açıklanacak olan Enflasyon verisi oldukça yüksek gelecek. Ben, Enflasyonda yaşanacak bu yükselişin, kurlar ve cari açık üzerine olumsuz etkisi olacağını düşünüyorum. Yazımı hazırlarken Serbest piyasada Dolar/TL 1.7925, Euro/TL 2.3115, Euro/Dolar paritesi 1.2900 seviyesinde işlem görüyordu. Altının ons fiyatı 1.776, Brent Petrol 112 dolar seviyelerinde geçiyordu.

Politika faizi ile ilgili de açıklama yapan Başbakan Erdoğan, uygulanan faizin yüksek olduğunu belirterek "Şu anda bile politik faizi yüksek görüyorum. Merkez Bankası bizi ne kadar dinliyor, ne kadar dinlemiyor ortada" açıklamasını yaptı. Hemen ardından Zenginlere ek vergi ile ilgili bir gazetecinin sorunsuna "Beklediğimizi alamıyorsak böyle şeylerin de olması lazım , zenginlere ilave vergi neden olmasın" açıklamasını yaptı. AK Parti Genel Kongresi'nde konuşan Erdoğan, IMF' ye olan borcun Nisan' da biteceğini, Türkiye'nin de 2013-2014 döneminde yüzde 5 büyüyeceğini söyledi. Bu beklentinin iyimser olduğunu düşünüyorum.

Geçtiğimiz hafta açıklanan Dış ticaret açığındaki düşüş sürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu' nun açıkladığı verilere göre, Türkiye' nin dış ticaret açığı yüzde 30,5 azalarak, 8 milyar 434 milyon dolardan, 5 milyar 862 milyon dolara düştü. Dış ticaret rakamlarında yaşanan bu düşüşün en önemli nedenlerinden birisi, başta altın olmak üzere kıymetli taşlar ihracatında yaşanan patlama oldu. Normalde birbirine yakın giden ithalat ve ihracat rakamları arasındaki denge ağustos ayında ihracat lehine bozuldu. Türkiye 2 milyar 352 milyon dolarlık ihracat yaparken, ithalatı 727 milyon dolar da kaldı. Böylece Türkiye ilk kez 1 milyar 625 milyon dolar gibi yüksek meblağda fazla verdi. Ocak-Ağustos rakamlarına bakıldığında ise dış ticaret fazlası 4.3 milyar dolara ulaştı.

İMKB-100 Endeksi haftanın ilk seansında oldukça gerisinde kaldığı yurtdışı piyasalara ikinci seansta uyum sağladı ve %1.07 yükselen bankacılık sektörü hisselerinin desteğinde %0.54 değer kazandı. Sanayi sektörü hisseleri ise %0.23 geriledi. Avrupa borsaları, beklentilerin çok hafif üzerinde açıklanan PMI verilerinin öncülüğünde ortalama %1.57 yükselirken, ABD borsaları ise güçlü ISM verisinin desteğinde gün içinde %1.1 yükselmesinin ardından kapanışa doğru Apple hisselerindeki kayıpların artması nedeniyle zayıfladı ve günü ortalama %0.25 artıda tamamladı. İMKB-100 Endeksinde orta vadeli karar eşiği olarak izlediğimiz ve Cuma günü aşağı yönde geçilen 66.500-600 destek bölgesinin Pazartesi günü yeniden üzerinde bir kapanış olması belli bir kararsızlığın göstergesi olarak ortaya çıkıyor. İMKB-100 Endeksi dün birinci senasta ise, 444 puanlık artışla, 67.000 seviyesinin üzerinde 67.247 puandan kapandı.