Not artışı beklentisi

Cihat Kaymas Ekonomist | 17 Ekim 2012 | Güncel

HIZLI başladığı Ekim ayının ilk haftasında sadece tek bir gün değer kaybeden İMKB-100 Endeksi, geçtiğimiz hafta ise bir gün bile ekside kapanmadı. Haftanın dört gününde düşen yurt dışı piyasalara karşın haftanın beş gününde yükselen ve %3.3 değer kazanan endeks, son iki günde ise iki kez 2012 yılı kapanış rekorunu yeniledi ve 66.903 ile 2012 yılının zirvesinden kapandı. Bir önceki hafta %4.15 oranında yükselen bankacılık sektörü hisseleri, geçtiğimiz hafta %5.15 daha yükselirken, sanayi hisseleri de %0.7 geriledikleri önceki haftanın ardından geçtiğimiz haftayı %1.7 değer kazanarak tamamladı. Son 7 işlem gününde yurtdışı piyasalardaki zayıf seyre rağmen, aralıksız yükselmeyi başaran İMKB-100 Endeksi, Cuma günü başladığı yükselişini sindirme sürecine Pazartesi ilk seansta da devam etti ve %0.30 geriledi. Ancak ikinci seansta güçlenen alımlarla 70.000 seviyesini test eden endeks, %0.24 oranında değer kazanarak sekizinci günü de yükselişle tamamlamış oldu. Tarihinde ilk kez tam 2 yıl önce 13.10.2010 tarihinde 70.000 seviyesi ile tanışan endeksin, tarihi zirvesi ise 71.777 seviyesinde yer alıyor. İMKB-100 Endeksi dün birinci senasta yine 643 puan yükselerek 70.413 puandan kapandı.

ABD, Avrupa ve Dünya borsaları geçtiğimiz hafta ortalama %2.0 düşmesine karşın, İMKB %3.3 yükseldi. Gelişmekte olan ülke borsaları ise sadece bir gün artıda kapandıkları haftayı, ortalama %0.9 değer kaybı ile tamamladı. Hafta boyunca yurt dışı piyasalarda IMF ve Dünya Bankasının küresel ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerini aşağı yönde revize etmeleri etkili olurken, açıklanan 3Ç12 şirket bilançoları da yatırımcıları tatmin etmedi. Bilançosu açıklanan Alcoa, reel sektör tarafındaki büyümenin yavaşladığına, JP Morgan ve Wells Fargo ise büyük bankaların kâr marjlarındaki daralmaya işaret etti. Ayrıca Apple hisselerinin son üç haftadır üst üste gerileyerek %10 değer kaybetmesi dikkat çekti.

Yurtiçi piyasalarda ise kredi derecelendirme kuruluşlarından peş peşe Türkiye'nin kredi notuna yönelik gelen açıklamalar, piyasalarda not artışının bir habercisi olarak yorumlandı ve geçtiğimiz hafta İMKB'nin dünyanın en çok kazandıran borsası olmasını sağladı.

Euroı/Dolar paritesi 1.3035'ten başladığı haftada S&P' nin İspanya' nın kredi notunu iki basamak birden düşürmesi sonrasında 1.2826 seviyesine kadar geriledi. Ancak kredi notundaki bu düşüşün İspanya' yı mali yardım için başvurmaya zorlayacağı yönündeki yorumlar ile yeniden 1.2952' ye kadar yükseldi. Salı günü ise, 1.3000 seviyesinden işlem gördü. İspanya' nın yerel seçimlerin yapılacağı 21 Ekim tarihinden önce bir yardım başvurusunda bulunma ihtimali oldukça zayıf görülüyor. İspanya' nın olası mali yardım başvurusunun ise, Yunanistan' ın yeniden revize edilmesini istediği borç programı ile Güney Kıbrıs' ın kurtarma paketi ihtiyacı çerçevesinde büyük bir paket olarak ele alınması bekleniyor.

Türkiye ile Suriye arasında Rusya' dan Suriye' ye giderken Ankara Esenboğa Havalimanı' na indirilen Suriye uçağı sonrasında artan gerilim nedeniyle Brent türü ham petrol fiyatları, 115.5 dolar seviyelerini zorladı ve dün 114.60 seviyelerinideydi. Uçakta el konulan malzemelere ilişkin Türk tarafı mevzuata uygun olmadığı, Rus tarafı ise uygun olduğu açıklaması yaptı. Bu gerginlik nedeniyle olsa gerek  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin' in 15 Ekim olarak planlanan ziyareti 3 Aralık' a ertelendi.