Kasırga dönemi

Cihat Kaymas Ekonomist | 31 Ekim 2012 | Güncel

YURTİÇİ piyasaların bayram nedeniyle 2.5 gün açık kaldığı ve yatay kapandığı geçtiğimiz hafta, ABD ile Avrupa borsaları ise ortalama %1.25-%1.50 oranında değer kaybetti. ABD'de ekonomik verilerin beklentilerden güçlü gelmesine rağmen Apple dahil pek çok küresel önde gelen şirketin zayıf mali sonuç açıklaması, Avrupa' da ise, şirket kârlarının yanı sıra açıklanan ekonomik verilerin de yatırımcıları tatmin etmemesi satış baskısı oluşturdu. Hatırlanacak olursa ABD 3Ç12 büyüme rakamı %2.0 ile %1.7 olan tahminleri aşarken, çekirdek perakende satışlar verisi de %0.8 olan beklentilerin üzerinde %2.0 seviyesinde gerçekleşti. Avrupa' da ise şirket bilançolarının yanı sıra ekonomik veriler de zayıf geldi. Açıklanan PMI verileri hem tahminlerin hem bir önceki ayın hem de 50 seviyesinin altında kalarak ekonomik daralmanın devamına işaret etti.

Bu hafta Pazartesi günü itibarıyla tarihinin en büyük kasırgalarından birisinin etkisi altına giren ABD' de New York borsası, Pazartesi günü işlemlere kapanırken kasırganın dün de etkili olmaya devam etmesi nedeniyle bir gün daha kapalı olacağı bildirildi. ABD' yi olumsuz etkileyen kasırgadan nasibini alan Avrupa borsaları ortalama %0.30-%0.60 aralığında düşerken, İspanya ve İtalya 10 yıllık tahvil faiz oranları sırasıyla 7 ve 10 baz puan yükseldi, Euro/Dolar paritesi ise 1.29 seviyesinin altını test etti. Yunan borsasındaki %6.3'lük, banka endeksindeki %16' lık sert düşüşler ise dikkat çekti. Yunanistan maliye bakanlığının Yunan bankalarının ellerindeki devlet tahvillerini ESM tarafından ihraç edilecek tahvillerle takas edemeyeceğini açıklaması ve banka bilançolarının açıklanma tarihinin bir ay daha ertelendiğini duyurması bunda etkili oldu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel' in sözcüsü, yardım diliminin serbest bırakılmasının tartışıldığı Yunanistan için ikinci bir saç tıraşına Alman yasalarının izin vermeyeceğini söylerken, ECB yönetim kurulu üyesi Ewald Nowotny de Yunanistan' ın kamu borçlarında gidilecek bir indirime ECB' nin katılamayacağını, çünkü bunun ECB' nin direkt olarak hükümetleri finanse etmesi anlamına geleceğini söyledi.

İMKB-100 Endeksi dün birinci seansta 358 puanlık artışla 71.066 seviyesinden kapandı. Serbest piyasada Dolar 1.8000, Euro 2.3310 seviyelerindeydi. Altının onsu 1.714, Brent Petrol ise 109.75 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyordu.